GİB tarafından yayınlanan 433 nolu VUK genel tebliği uyarınca; yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan
düzenlenecek olan bilgi fişlerine ait bilgilerin UBL-TR’de yer alması ile ilgili olarak e-Arşiv Paketi ve e-Arşiv Teknik Kılavuzu güncellenmiştir.
01.06.2016 tarihinden itibaren söz konusu güncellemelerin dikkate alınması gerekmektedir.
Söz konusu pakete ulaşmak için lütfen tıklayın.Ayrıca, konuyla ilgili olarak ”UBL-TR 1.2 Kılavuzları” klasörü de güncellenmiştir. Söz konusu klasöre ulaşmak için lütfen tıklayın.Dikkat edilmesi gereken konuları aşağıda bilgilerinize sunarız:

 • UBL’de yapılacak olan bu değişiklik sadece e-Arşiv faturalarını değil, WebServis ile sunucuya gönderilen e-Faturaları da kapsamaktadır.
 • Faturalı satışlarda, ÖKC’den düzenlenen bilgi fişlerine ait “Tarih, Fiş No, Z No, ÖKC Seri No, Fiş Tipi” bilgilerinin faturada bulunması zorunludur.
  e-Arşiv uygulaması kapsamında düzenlenen faturalarda bilgi fişi bilgileri e-Arşiv faturasında gösterilecek ve e-Arşiv Raporuna kaydedilecektir.
  Yayınlanan tebliğe istinaden, Logo Özel Entegratörlük Hizmeti üzerinden WebServis aracılığı ile e-Arşiv faturası gönderen kullanıcılarımızın gönderim sırasında bilgi fişine ait bilgileri de iletmeleri gerekmektedir.
 • Bilgi fişi irsaliye yerine geçer ise “Bilgi Fişi Zamanı” alanı zorunludur.
 • Alanların tasarıma gelmesi için, GeneralForm ve Logo Özel Entegratörlük Tasarım Aracında güncellemeler yapılacaktır.
  Kendi tasarımlarını kullanan firmalar, alanların görsele gelmesi için XSLT tasarımlarında güncelleme yapmalıdır.
 • Bilgi fişi bilgilerinin hangi alanlarda gönderilmesi gerektiğini görmek için lütfen tıklayın. (Yıldızlı alanlar zorunludur.)
 • BillingReference alanının; OrderReference alanından sonra, DespatchDocumentReference alanından önce gönderilmesine dikkat edilmelidir.
  Dikkat edilecek kardinalite örneği için lütfen tıklayın.

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

Saygılarımızla,
Yenikan Yazılım