srvs3

Telefon Destek

YENİKAN yazılım olarak, teknik rehberlik hizmeti ve karşılaşılan problemlerin çözümü için telefonla çalışma saatleri içinde teknik destek hizmeti vermektedir. Tele-Destek hizmeti ayrıca web destek hizmetleri ile de sunulmaktadır.

Secure_Remote_Desktop_Support

Uzak Masa Üstü Desteği

Uzak masa üstü bağlantılar da yasal ve Türkiye’de yazılmış olan ALPEMİX programı kullanılarak kullanıcının sistemine bağlanılıp, anında sorun teşhisi, dosya transferi yapmaktadır.

srvs2

Acil Destek

Kullanıcıların acil destek talepleri, çalışma saatleri içinde Yenikan ofisinin bulunduğu kent merkezinde en hızlı süre içerisinde Yenikan Destek Uzmanları tarafından karşılanmaktadır.

Data-Recovery-Software-Works

Data Veri Bakımı

Müşterilerimizin veri kayıplarını ortadan kaldırmak, mevcut verilerin tutarlılığını kontrol etmek ve gerektiğinde veri düzeltme hizmeti olarak tanımlanan veri bakım hizmetini, müşteri talepleri doğrultusunda YENİKAN ya da müşteri ofisinde vermektedir.

srvs4

Bakım Hizmet Paketleri

Kullanıcıların telefon destek, acil destek, kuruluş ve bakım ihtiyaçlarından avantajlı yararlanmalarını sağlamak amacıyla hizmet paketleri hazırlanmıştır. Hizmet paketine sahip kullanıcıların ürün güvenliğini sağlamak amacıyla düzenli ziyaretlerde bulunmaktayız.

Yenikan_Akademi_Yeni

Eğitim Destek

Yenikan Akademi’nin sertifikalı uzman ekipleri tarafından verilen eğitimler için lütfen www.yenikanakademi.com web adresini ziyaret ediniz..